sklep sw.Anny baner

Porady na biegunkę - część II

Wiele ziół ma działanie rozkurczowe, uspokajające i wspomagające pracę układu trawiennego. Te leki z apteki naszych babć nadal są wysoko cenione przez pacjentów sklepu zielarsko- medycznego św. Anna. Dzisiaj część druga porad dla osób mających problem ze zbyt luźnym stolcem. Kolejne zioła pomocne przy tego typu dolegliwościach to:

liść orzecha włoskiego - łyżkę liści, zalewamy 250ml wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem do zaparzenia przez 15 minut. Napar stosujemy 2-3 razy dziennie.

ziele cząbru - 1 łyżkę stołową ziela wsypujemy do szklanki, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy do zaparzenia. Po 15 minutach odcedzamy. Należy pić po 1/4 szklanki 2 -3 razy dziennie - koniecznie przed posiłkiem. Wypity po posiłku działa wiatropędnie. W łagodniejszych biegunkach stosuje się mieszankę ziela cząbru z owocami czarnej jagody i liśćmi orzecha włoskiego.

pierwiosnek lekarski – do pół litra zagotowanej wody mineralnej dodajemy 25 g suszonych liści i kwiatów pierwiosnka. Pozostawiamy do zaparzenia. Następnie odcedzamy napar. Należy pić po jednej szklance 3 razy dziennie.

koniczyna polna - 50g ususzonej koniczyny polnej wrzucamy do litra zimnej wody mineralnej i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotujemy na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. Przecedzony wywar pijemy 3 razy dziennie po jednej szklance.

kolendra - jedną łyżeczkę nasion kolendry wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzącą wodą. Pozostawiamy pod przykryciem do zaparzenia. Napar należy pić po jednej szklance 3 razy dziennie.

piołun - łyżkę stołową piołunu zalewamy szklanką wrzątku. Odcedzamy po 10 minutach. Pijemy co dwie godziny, po jednej łyżeczce. Ze względu na gorzki smak możemy dosłodzić miodem.

ziele pięciornika gęsiego - do szklanki wrzącej wody wsypujemy łyżkę rozdrobnionego ziela i pozostawiamy na 15 minut pod przykryciem do zaparzenia. Napar z ziela pięciornika spożywa się 3 razy dziennie po pół szklanki.

liście poziomki - jedną łyżkę suszonych liści poziomki wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na ok. 15 minut do zaparzenia. Po odcedzeniu, napar pijemy 2-3 razy dziennie po jednej szklance.

Pamiętaj!
Nie kupuj ziół niewiadomego pochodzenia, upewnij się, że na opakowaniu jest ich nazwa, wymienione wykorzystane części rośliny, data produkcji, przydatności do spożycia oraz adres producenta.
Zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa.
Naturalne mieszanki mogą szkodzić, jeśli stosujemy je zbyt długo. Specjaliści przestrzegają, że bezwzględnie należy zaprzestać stosowania ziół po pół roku systematycznego picia naparów i zrobić przynajmniej trzymiesięczną przerwę.

ŚW. ANNY